WAEC SSCE May/June 2020 New Timetable | WAEC Timetable For May/June 2020/2021 | WAEC Timetable For May/June
Originally posted on August 7, 2020 @ 1:27 pm
WAEC SSCE May/June 2020 New Timetable | WAEC Timetable For May/June 2020/2021 | WAEC Timetable For May/June
WAEC SSCE May/June 2020 New Timetable – Applicant who wants to sit for the West African Examinations Council (WAEC), now the new Timetable for 2020 May/June Senior School Certificate Examination (SSCE) is out for those who are yet to get their own and find out their exam dates. As shown on the Timetable, the examination for applicants who are in Nigeria will start on August 17th, 2020, then end on September 12th, 2020. The full information about the timetable is shown below.
The 2020/2021 WAEC TIMETABLE for MAY/JUNE is out for this year’s examination.
To all applicants who are ready and expecting the Waec Timetable for 2020/2021, the West Africa Examination Council (WAEC) body has officially released the Waec Timetable for 2020.
ALSO, READ – UNILAG School Fees & UNILAG Admission, Courses & Student Portal
WAEC TIMETABLE FOR 2020 | WAEC SSCE May/June 2020 New Timetable
Below is the full WAEC time table for 2020 | WAEC SSCE May/June 2020 New Timetable
DATE | PAPER CODE | SUBJECT PAPER | DURATION | TIME |
Monday, 30th March 2020 to Thursday, 2nd April 2020 (1st and 2nd Project Work Options) | SC7073 | Basketry 3 (Project Work)* | 6 hours a day for 5 days for each paper | The date and time for each paper will be arranged by the Council. |
SC7083 | Ceramics 3 (Project Work)* | |||
SC7103 | Graphic Design 3 (Project Work)* | |||
SC7113 | Jewellery 3 (Project Work)* | |||
SC7123 | Leatherwork 3 (Project Work)* | |||
SC7133 | Picture Making 3 (Project Work)* | |||
SC7143 | Sculpture 3 (Project Work)* | |||
SC7153 | Textiles 3 (Project Work)* | |||
Monday, 6thApril, 2020 | SC6073 | Metalwork 3 (Practical) | 3hrs 10mins | 8:30 am. – 11:40 am (1st Set) |
SC6073 | Metalwork 3 (Practical) | 3hrs10mins | 12:00 noon. – 3:10 pm (2nd Set) | |
SC7023 | Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session | 1hr | 1:00 pm. – 2:00 pm | |
Tuesday, 7th April 2020 to Friday, 10thApril 2020 | SC3013 | Arabic 3 (Oral) | 15mins | Date and time for each paper will be arranged by the Council. |
SC3043 | French 3 (Oral) | 40mins | ||
SC7013 | Clothing and Textiles 3 (Practical) | 2hrs 30mins | ||
SC7023 | Foods and Nutrition 3 (Practical) | 3hrs | ||
SC7054 | Music 3B (Performance Test) | 30mins | ||
Tuesday, 14th April 2020 | SC6013 | Applied Electricity 3 (Practical) | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am (1st Set) |
SC6013 | Applied Electricity 3 (Practical) | 3hrs | 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set) | |
Wednesday, 15th April, 2020 | SC5153 | Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) |
SC5153 | Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
SC6042 | Building Construction 2 (Essay) | 1hr 45mins | 2:00 pm – 3:00 pm | |
SC6041 | Building Construction 1 (Objective) | 3:00 pm – 3:45 pm | ||
SC5132 | Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC5131 | Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Thursday, 16th April 2020 | SC1022 | Clerical Office Duties 2 (Essay) | 2hrs 10mins | 8:30 am – 10:40 am |
SC1021 | Clerical Office Duties 1 (Objective) | 50mins | 10:40 am – 11:30 am | |
SC6093 | Woodwork 3 (Practical) | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am (1st Set) | |
SC6093 | Woodwork 3 (Practical) | 3hrs | 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set) | |
SC5152 | Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC5151 | Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Tuesday, 21st April 2020 | SC3023/A | English Language 3 (Oral)*/*** | 45mins | 8:30 am – 9:15 am (1st Set) |
SC3023/A | English Language 3 (Oral)*/*** | 45mins | 9:40 am – 10:25 am (2nd Set) | |
Wednesday, 22nd April 2020 | SC7102 | Graphic Design 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am |
SC7101 | Graphic Design 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC6053 | Electronics 3 (Practical) | 3hrs | 8:30 am – 11:30am (1st Set) | |
SC6053 | Electronics 3 (Practical) | 3hrs | 12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set) | |
SC2043 | Geography 3(Practical and Physical Geography) | 1hr 50mins | 1:00pm – 2:50pm | |
Thursday, 23rd April 2020 | SC6072 | Metalwork 2 (Essay) | 1hr 30mins | 8:30 am – 10:00 am |
SC6071 | Metalwork 1 (Objective) | 1hr | 10:00 am – 11:00 am | |
SC7072 | Basketry 2 ( (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am | |
SC7071 | Basketry 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20am | ||
SC5142 | Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am | |
SC5141 | Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC6052 | Electronics 2 (Essay) | 1hr | 1:00 pm – 2:00 pm | |
SC6051 | Electronics 1 (Objective) | 1hr | 2:00 pm – 3:00 pm | |
Friday, 24thApril 2020 | SC5042 | Biology 2 (Essay) | 1hr 40mins | 8:30 am – 10:10 am |
SC5041 | Biology 1 (Objective) | 50mins | 10:10 am – 11:00 am | |
SC7053 | Music 3A (Aural) | 45mins | 12:00 noon. – 12:45 pm | |
Monday, 27th April, 2020 | SC6232 | Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC6231 | Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
Tuesday, 28th April 2020 | SC6033 | Auto Mechanics 3 (Practical) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) |
SC6033 | Auto Mechanics 3 (Practical) | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet) | |
SC7142 | Sculpture 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am | |
SC7141 | Sculpture 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC6092 | Woodwork 2 (Essay and Design) | 2hrs 20mins | 1:00 pm – 3:20 pm | |
SC6091 | Woodwork 1 (Objective) | 40mins | 3:20 pm – 4:00 pm | |
Thursday, 30th April 2020 | SC5123/A | Physics 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs 45mins | 8:30 am – 11:15 am(1st Set) |
SC5123/A | Physics 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs 45mins | 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set) | |
SC2072 | History 2 (Essay) | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC2071 | History 1 (Objective) | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Friday, 1st May 2020 | SC2102 | Literature-In-English 2 (Prose) | 1hr 15mins | 8:30 am – 9:45 am |
SC2101 | Literature-In-English 1 (Objective) | 1hr | 9:45 am – 10:45 am | |
SC5143 | Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) | |
SC5143 | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | ||
SC7132 | Picture Making 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC7131 | Picture Making 1 (Objective)* | 3:00 pm – 3:50 pm | ||
Monday, 4thMay 2020 | SC5053/A | Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) |
SC5053/A | Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
SC7052 | Music 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am | |
SC7051 | Music 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC6032 | Auto Mechanics 2 (Essay) | 1hr 30mins | 1:30 pm – 3:00 pm | |
SC6031 | Auto Mechanics 1 (Objective) | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Tuesday, 5th May 2020 | SC4012 | Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) | 2hrs 30mins | 8:30 am – 11:00 am |
SC4011 | Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) | 1hr 30mins | 2:30 pm – 4:00 pm | |
Wednesday, 6th May 2020 | SC5122 | Physics 2 (Essay) | 1hr 30mins | 8:30 am – 10.00 am |
SC5121 | Physics 1 (Objective) | 1hr 15mins | 10:00 am – 11:15 am | |
SC7082 | Ceramics 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 1:00 pm. – 3:00 pm | |
SC7081 | Ceramics 1 (Objective)* | 3:00 pm – 3:50 pm | ||
SC5162 | Forestry 2 (Essay)* | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC5161 | Forestry 1 (Objective)* | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Thursday, 7th May 2020 | SC3022 | English Language 2(Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC3021 | English Language 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
Friday, 8thMay 2020 | SC2042 | Geography 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC2041 | Geography 1(Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC7152 | Textiles 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am | |
SC7151 | Textiles 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC5163 | Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) | |
SC5163 | Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
Monday, 11th May 2020 | SC7022 | Foods and Nutrition 2 (Essay) | 1hr 15mins | 8:30 am – 9:45 am |
SC7021 | Foods and Nutrition 1 (Objective) | 1hr | 9:45 am – 10:45 am | |
SC3161 | Dagaare (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3171 | Dagbani (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3181 | Dangme (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3191 | Ewe (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3201 | Fante (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3211 | Ga (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3221 | Gonja (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3231 | Kasem (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3241 | Nzema (Elective) 1 (Essay) | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3251 | Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
SC3261 | Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am | |
Monday, 11th May 2020 | SC1042 | Financial Accounting 2 (Essay) | 2hrs 30mins | 8:30 am – 11:00 am |
SC1041 | Financial Accounting 1 (Objective) | 1hr | 11:00 am – 12:00 noon | |
SC3162 | Dagaare (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3172 | Dagbani (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3182 | Dangme (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3192 | Ewe (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3202 | Fante (Elective) 2 (Essay) | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3212 | Ga (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3222 | Gonja (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3232 | Kasem (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3242 | Nzema (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3252 | Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
SC3262 | Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
Tuesday, 12th May, 2020 | SC5123/B | Physics 3 (Practical) ( Alternative B) | 2hrs 45mins | 8:30 am – 11:15 am (1st Set) |
SC5123/B | Physics 3 (Practical) (Alternative B) | 2hrs 45mins | 11:40 am – 2:25 pm (2ndSet) | |
SC7092 | General Knowledge in Art 2 (Essay)* | 1hr 30mins | 1:00 pm – 2:30 pm | |
SC7091 | General Knowledge in Art 1 (Objective)* | 50mins | 2:30 pm – 3:20 pm | |
Wednesday, 13th May 2020 | SC5043/A | Biology 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) |
SC5043/A | Biology 3 (Practical) (Alternative A) | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
SC2103 | Literature-In-English 3(Drama & Poetry) | 2hrs 30mins | 1:00 pm – 3:30 pm | |
Thursday, 14th May 2020 | SC4022 | General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) | 2hrs 30mins | 8:30 am – 11:00 am |
SC4021 | General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) | 1hr 30mins | 2:00 pm – 3:30 pm | |
Friday, 15thMay, 2020 | SC2032 | Economics 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC2031 | Economics 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC6012 | Applied Electricity 2 (Essay) | 1hr | 2:00 pm – 3:00 pm | |
SC6011 | Applied Electricity 1 (Objective) | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Monday, 18th May 2020 | SC2022 | Christian Religious Studies 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC2021 | Christian Religious Studies 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC2082 | Islamic Studies 2 (Essay) | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am | |
SC2081 | Islamic Studies 1 (Objective) | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC5052 | Chemistry 2 (Essay) | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC5051 | Chemistry 1 (Objective) | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Tuesday, 19th May 2020 | SC2052 | Government 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am. – 10:30 am |
SC2051 | Government 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC5053/B | Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) | 2hrs | 8:30 am. – 10:30 am (1st Set) | |
SC5053/B | Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
SC7094 | General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* | 3hrs | 1:00 pm – 4:00 pm | |
Wednesday, 20th May 2020 | SC5172 | Integrated Science 2 (Essay)* | 1hr 30mins | 8:30 am – 10:00 am |
SC5171 | Integrated Science 1 (Objective)* | 1hr | 10:00 am – 11:00 am | |
SC5173 | Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
Thursday, 21st May 2020 | SC1012 | Business Management 2 (Essay) | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am |
SC1011 | Business Management 1 (Objective) | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC5123/C | Physics 3 (Practical) (Alternative C)* | 2hrs 45mins | 8:30 am – 11:15 am (1st Set) | |
SC5123/C | Physics 3 (Practical) (Alternative C)* | 2hrs 45mins | 11:40 am – 2:25 pm (2nd Set) | |
Friday, 22nd May 2020 | SC7093 | General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* | 3hrs | 8:30 am – 11:30 am |
SC5053/C | Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) | |
SC5053/C | Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
SC6043 | Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) | 2hrs 30mins | 2:00 pm – 4:30 pm | |
Tuesday, 26th May 2020 to Monday, 1st June, 2020 (3rd Project Work Option) | SC7073 | Basketry 3 (Project Work)* | 6 hours a day for 5 days for each paper | Date and time for each paper will be arranged by the Council. |
SC7083 | Ceramics 3 (Project Work)* | |||
SC7103 | Graphic Design 3 (Project Work)* | |||
SC7113 | Jewellery 3 (Project Work)* | |||
SC7123 | Leatherwork 3 (Project Work)* | |||
SC7133 | Picture Making 3 (Project Work)* | |||
SC7143 | Sculpture 3 (Project Work)* | |||
SC7153 | Textiles 3 (Project Work)* | |||
Tuesday, 2nd May 2020 | SC6083 | Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) | 2hrs 45mins | 8:30 am – 11:15 am |
SC5072 | General Agriculture 2 (Essay)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am | |
SC5071 | General Agriculture 1 (Objective)* | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC6082 | Technical Drawing 2 (Essay) | 1hr 45mins | 1:00 pm – 2:45 pm | |
SC6081 | Technical Drawing 1 (Objective) | 1hr | 2:45 pm – 3:45 pm | |
Wednesday, 3rd June 2020 | SC7122 | Leatherwork 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am |
SC7121 | Leatherwork 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC7042 | Management-In-Living 2 (Essay)*/*** | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am | |
SC7041 | Management-In-Living 1 (Objective)*/*** | 1hr | 10:30 am – 11:30 am | |
SC7043 | Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** | 1hr | 2:00 pm – 3:00 pm | |
Thursday, 4th June 2020 | SC1071 | Typewriting | 2hrs 40mins | 8:30 am – 11:10 am (1st Set) |
SC1071 | Typewriting | 2hrs 40mins | 11:30 am – 2:10 pm (2nd Set) | |
SC3012 | Arabic 2 (Essay) | 2hrs 50mins | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC3011 | Arabic 1 (Objective) | 3:00 pm – 3:50 pm | ||
SC1052 | Principles of Cost Accounting 2 (Essay) | 2hrs | 1:00 pm – 3:00 pm | |
SC1051 | Principles of Cost Accounting 1 (Objective) | 1hr | 3:00 pm – 4:00 pm | |
Friday, 5th June 2020 | SC3042 | French 2 (Essay) | 1hr 15mins | 8:30 am – 9:45 am |
SC3041 | French 1 (Objective) | 1hr | 9:45 am – 10:45 am | |
SC7012 | Clothing and Textiles 2 (Essay) | 1hrs 30mins | 2:00 pm – 3:30 pm | |
SC7011 | Clothing and Textiles 1 (Objective) | 1hr | 3:30 pm – 4:30 pm | |
Monday, 8th June 2020 | SC5133 | Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) |
SC5133 | Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2nd Set) | |
Tuesday, 9th June 2020 | SC2142 | Social Studies 2 (Essay)* | 3hrs 50mins | 8:30 am – 11:30 am |
SC2141 | Social Studies 1 (Objective)* | 1:00 pm – 1.50 pm | ||
Thursday, 11th June 2020 | SC7112 | Jewellery 2 (Essay)* | 2hrs 50mins | 8:30 am – 10:30 am |
SC7111 | Jewellery 1 (Objective)* | 10:30 am – 11:20 am | ||
SC2152 | West African Traditional Religion 2 (Essay)* | 2hrs 10mins | 8:30 am – 10:40 am | |
SC2151 | West African Traditional Religion 1 (Objective)* | 50mins | 10:40 am – 11:30 am | |
SC5073 | General Agriculture 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1st Set) | |
SC5073 | General Agriculture 3 (Practical)* | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet) | |
Friday, 12th June 2020 | SC6233 | Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* | 2hrs | 8:30 am – 10:30 am (1stSet) |
SC6233 | Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* | 2hrs | 11:00 am – 1:00 pm (2ndS |
ALSO, READ – WAEC SSCE May/June 2020 New TimetableYABATECH Post UTME Form- Apply For YABATECH Post UTME 2020/2021
You can as well share this with your friends who are sitting for WAEC May/June 2020/2021, to give them this useful information so they won’t miss out on this useful information about their exam date and time.